Zabili sme Zarkáwího, Alleluja!

Autor: Matúš Macurák | 9.6.2006 o 7:00 | Karma článku: 8,20 | Prečítané:  1936x

Svet sa raduje zo smrti az-Zarkáwího.

Agentúry s nadšením prinášajú správy o úspešnom bombovom útoku na iracké mesto Bakúba, pri ktorom zahynul jeden z najpoprednejších svetových teroristov az-Zarkáwí. Jeho zabitie považuje vojenské velenie v Iraku za svoj úspech, americký ambasádor včerajší deň nazval významným, dokonca dobrým („Today is a good day“, CNN), Američania si s úľavou vydýchli a poskytovatelia informácií si rozdelia 25 miliónov amerických dolárov.
Uvedomujeme si, o čom tak rozjarene rozprávame? Áno, az-Zarkáwí bol jedným z najhľadanejších teroristov a spáchal otrasné činy na civilistoch i vojakoch. Predsa však to bol človek. Ako je možné, že zlikvidovanie človeka vyvolalo taký efekt, že iracký novinári až tlieskali a výskali od radosti? No bola to skutočne radosť!? Radosť pramení z niečoho dobrého, pozitívneho, z nejakej hodnoty. Nie z vraždy! Sme civilizácia, ktorá sa teší zo smrti. Nerobia to isté teroristi?
Myslím si, že taká či podobná reakcia, vyvolaná likvidáciou človeka, je vonkoncom nemiestna. A dovoľujem si tvrdiť, že bola taká preto, lebo vojenské velenie v Iraku sa už niekoľko rokov neúspešne pokúša chytiť najdôležitejších členov al-Káidy. Konečne sa im čosi „podarilo“ a takto neľudsky to dávajú najavo.
Nechcem zľahčovať vinu az-Zarkáwího, ale radovať sa zo smrti akéhokoľvek človeka je nehumánne, či na strane teroristov alebo v západnom svete. Nie je to riešenie, ale slovo do bitky.
Na záver ešte pridávam reakciu irackého premiéra Malíkího, ktorá nepotrebuje komentár:
"Kedykoľvek príde nový Zarkáwí, zabijeme ho."
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Za megapodvod minidištanc? Rusov možno na olympiáde omilostia

Rusi túžia vypochodovať na záverečný ceremoniál ZOH pod svojou vlajkou, ale ikstý doping im to možno prekazí.

EKONOMIKA

Slovenskí oligarchovia chceli pomôcť, cesta končí v poli

Nedokončený nadjazd na kraji Bratislavy neplánujú dostavať.


Už ste čítali?