O význame slov viera/veriť

Autor: Matúš Macurák | 25.4.2006 o 0:00 | Karma článku: 6,61 | Prečítané:  2558x

Dnes večer som bol v prešovskom UPC na besede s teológom a spisovateľom Danielom Pastirčákom...

Položil som mu na záver otázku "Čo znamená viera a veriť?"
Slová viera a veriť sú mnohovýznamové a používajú sa v rôznych kontextoch. Význam, ktorý nám príde na um asi ako prvý, je spätý s náboženstvom, denomináciou, cirkvou a pod. Ja som sa však pýtal na slová viera a veriť a ich význam ako taký, odhliadnuc od rôznych náboženských konotácií. Veď aj o ateistovi možno povedať, že verí (v svoje presvedčenie, v neexistenciu boha a pod.)
Daniel Pastirčák mi odpovedal asi nasledovne (budem parafrázovať a interpretovať): prvý význam slova veriť (viera) je schopnosť nadobúdať presvedčenie. Ak sa pozrieme na tento výklad zbližšia, vyjde nám asi toto: človek, ako bytosť, hmotná, telesná atď., má určité schopnosti, ktoré sú preň príznakové, typické. Tak ako je človek schopný myslieť, vnímať okolie zmyslami, komunikovať a pod., tak je disponovaný aj niečo nadobúdať, napr. presvedčenie. Slovo nadobúdať má dynamický, procesný náboj. Presvedčenie, naopak, statický alebo absolútny. Čiže ide o spojenie procesu a, možno povedať, akéhosi výsledku, cieľa. Práve procesuálnosť je jednou z charakteristických ľudských vlastností. Takáto viera je empirická, skúsenostná a je jej schopný každý človek. Ak si chcem sadnúť na stoličku, tak viem, že sa podo mnou nepodlomí, na základe istých buď mojich alebo cudzích skúseností.
Druhý význam je dôverovať. Človek sa s ním konfrontuje vtedy, keď sa snaží objasniť zmysel života, existencie, vesmíru, inými slovami, keď hľadá pravdu. Podľa Pastirčáka je však na toto veriť potrebný zásah - impulz zvonku. Takáto viera prichádza odinokadiaľ. Je to čosi nad človekom, hoci naň má každý človek potenciál. Dôverovať znamená niečomu veriť aj bez skúseností, znamená to riskovať - i za cenu prípadného sklamania. V porovnaní so schopnosťou, ktorá je verifikovateľná, merateľná, má dôvera väčší stupeň omylnosti - avšak, vďaka neohraničenosti hmotou a jej fyzikálnymi vlastnosťami, má oveľa väčšiu pôsobnosť (snáď sú vhodné aj anglické výrazy ability oproti potential).
Vo význame slov veriť/viera sú teda rovnocenne obsiahnuté obe tieto zložky.

Na tomto mieste by som sa chcel Danielovi Pastirčákovi poďakovať, jednak za príjemnú besedu, ale tiež za objasnenie týchto nami tak často používaných slov.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Ľudia budú opäť pochodovať za slušné Slovensko

Protesty organizuje občianska iniciatíva.

Stĺpček Osmelené

Zomrel mi otec. A ešte predtým nás šarlatán obral o tisíce

Dokument Obchod so zdravím odráža iba zlomok reality.

DOMOV

Minúta po minúte: Ľudia budú opäť pochodovať za slušné Slovensko

Protesty organizuje občianska iniciatíva.


Už ste čítali?