Povole(b)né pakty

Autor: Matúš Macurák | 9.3.2012 o 11:55 | (upravené 9.3.2012 o 21:57) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  139x

Ja som už odvolil a volil som pravicovú stranu. Som si istý, že Ficoizmus nás neminie, určite nás však čaká čosi nevídané! Nie som politológ, ale dovolil som si zauvažovať. A vopred sa pripraviť na to, ktorá z povole(b)ných alternatív bude najschodnejšia.

Vidím obdobie vlády resp. dominancie SMER-u v najbližších štyroch až ôsmych rokoch.

Víťazom (a nielen podľa počtu získaných mandátov) nasledujúcich volieb bude SMER-SD.

Možnosti na zostavenie budúcej vlády sú tri: 1. SMER-SD zostaví vládu sám; 2. SMER-SD zostaví koaličnú vládu s jedným alebo dvoma partnermi; 3. vznikne pravicová koalícia.

Každá z týchto troch alternatív je víťazstvom SMER-u. V prvom prípade, ak bude mať Fico nadpolovičnú väčšinu, bude chcieť zostaviť koalíciu. Ak ho iné strany odmietnu a Fico odmietne národniarov, bude zostavovať vládu sám v duchu: "Čo môžeme robiť, keď s nami všetci ostatní odmietli spolupracovať. My sme chceli koalíciu, ale nie je ochota z ICH strany. Čo viac môžeme robiť? Je to naša povinnosť zostaviť (jednofarebnú) vládu."

V druhom prípade Fico osloví koaličné strany a dohodne sa s nimi na koalícii (pravdepodobne s jednou stranou, ale možno aj s dvoma. Ak nebude mať väčšinu, bude musieť urobiť kompromisy (i keď malé) pri zostavovaní koaličnej zmluvy a programového vyhlásenia vlády. Malý koaličný partner síce toho veľa nedosiahne, ale môže SMER-SD "vydierať" vystúpením z koalície. Na jednej strane to môže oslabiť koaličného partnera (keďže to bude jedna zo súčasných pravicových/koaličných strán - narušia sa tak vzťahy v rámci stredopravého politického priestoru), na strane druhej nebude všetko v réžii Fica & spol. Ficovo víťazstvo to bude tak či tak, pretože bude mať v koalícii výraznú dominanciu, zároveň však bude stále tvrdiť, že chcel koalíciu a vládne návrhy sú výsledkom (ľavo-pravej) dohody.

Tretia alternatíva by bola päť alebo šesťkoalícia. Takáto koalícia buď nevydrží ani toľko, čo teraz, alebo pretrvá za cenu toho, že budú iba "svietiť a kúriť", pretože ak by sa do tejto megakoalície dostal aj Igor Matovič, každé hlasovanie by muselo byť úmorne dohodnuté (v niektorých prípadoch individuálne s nestraníkmi v klube okolo Matoviča - ak by vôbec bol v parlamente). Fico by bol opäť na koni, pretože takáto vládna zostava by nemala dostatočnú silu a razanciu na presadenie dôležitých zákonov, nehovoriac o európskych problémoch.

Existuje teoreticky aj štvrtá alternatíva, Fico a SNS - šanca tu je však veľmi malá, buď sa národniari vôbec nedostanú do parlamentu, alebo s nimi Fico odmietne vládnuť, pretože z "marketingového" hľadiska to smerákov určite neposilní - viď nástenky a pod. z minulej trojkoalície.

Ako pravicový volič sa teda pred zajtrajšími voľbami zamýšľam nad tým, ktorá z troch alternatív je pre budúcnosť krajiny najlepšia. Jednofarebná vláda, brazílsky karneval alebo stredná cesta? Pragmaticky rozmýšľajúc sa mi vidí najschodnejší tretí model, i keď ako pravicový volič sa neviem (a nechcem) stotožniť s premiérom Ficom.

Chcel by som ešte podotknúť, že takáto dvoj či trojkoalícia by bola podstatne iná ako tá s Mečiarom a Slotom. Fico vtedy vedel, že je to dosť bieda, ale nič iné mu neostávalo, jednému dal súdnictvo (ktoré sprznili) a druhému prístup k nástenkám. Fico musel čušať (relatívne), ako o týchto témach čuší aj teraz. Dohoda bola jasná, Mečiar ani Slota nepôjdu do exekutívy, ale dostanú sa ku korytu. V potenciálnej povolebnej koalícii by sa síce Fico musel vzdať diaľnic alebo pôdohospodárstva, podstatné rezorty by si však ponechal, zároveň ale stredopravý koaličný partner by mohol zabezpečiť aspoň akú-takú kontrolu.

Na záver už len prianie, aby sme sa raz dožili toho, že budeme môcť voliť to, čo považujeme za najlepšie, nie to, čo je menšie zlo.

P. S.: Je to len môj názor, s ktorým som sa chcel podeliť. Koniec koncov, uvidíme...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Ľudia budú opäť pochodovať za slušné Slovensko

Protesty organizuje občianska iniciatíva.

Stĺpček Osmelené

Zomrel mi otec. A ešte predtým nás šarlatán obral o tisíce

Dokument Obchod so zdravím odráža iba zlomok reality.

DOMOV

Minúta po minúte: Ľudia budú opäť pochodovať za slušné Slovensko

Protesty organizuje občianska iniciatíva.


Už ste čítali?