Povole(b)né pakty

Autor: Matúš Macurák | 9.3.2012 o 11:55 | (upravené 9.3.2012 o 21:57) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  134x

Ja som už odvolil a volil som pravicovú stranu. Som si istý, že Ficoizmus nás neminie, určite nás však čaká čosi nevídané! Nie som politológ, ale dovolil som si zauvažovať. A vopred sa pripraviť na to, ktorá z povole(b)ných alternatív bude najschodnejšia.

Vidím obdobie vlády resp. dominancie SMER-u v najbližších štyroch až ôsmych rokoch.

Víťazom (a nielen podľa počtu získaných mandátov) nasledujúcich volieb bude SMER-SD.

Možnosti na zostavenie budúcej vlády sú tri: 1. SMER-SD zostaví vládu sám; 2. SMER-SD zostaví koaličnú vládu s jedným alebo dvoma partnermi; 3. vznikne pravicová koalícia.

Každá z týchto troch alternatív je víťazstvom SMER-u. V prvom prípade, ak bude mať Fico nadpolovičnú väčšinu, bude chcieť zostaviť koalíciu. Ak ho iné strany odmietnu a Fico odmietne národniarov, bude zostavovať vládu sám v duchu: "Čo môžeme robiť, keď s nami všetci ostatní odmietli spolupracovať. My sme chceli koalíciu, ale nie je ochota z ICH strany. Čo viac môžeme robiť? Je to naša povinnosť zostaviť (jednofarebnú) vládu."

V druhom prípade Fico osloví koaličné strany a dohodne sa s nimi na koalícii (pravdepodobne s jednou stranou, ale možno aj s dvoma. Ak nebude mať väčšinu, bude musieť urobiť kompromisy (i keď malé) pri zostavovaní koaličnej zmluvy a programového vyhlásenia vlády. Malý koaličný partner síce toho veľa nedosiahne, ale môže SMER-SD "vydierať" vystúpením z koalície. Na jednej strane to môže oslabiť koaličného partnera (keďže to bude jedna zo súčasných pravicových/koaličných strán - narušia sa tak vzťahy v rámci stredopravého politického priestoru), na strane druhej nebude všetko v réžii Fica & spol. Ficovo víťazstvo to bude tak či tak, pretože bude mať v koalícii výraznú dominanciu, zároveň však bude stále tvrdiť, že chcel koalíciu a vládne návrhy sú výsledkom (ľavo-pravej) dohody.

Tretia alternatíva by bola päť alebo šesťkoalícia. Takáto koalícia buď nevydrží ani toľko, čo teraz, alebo pretrvá za cenu toho, že budú iba "svietiť a kúriť", pretože ak by sa do tejto megakoalície dostal aj Igor Matovič, každé hlasovanie by muselo byť úmorne dohodnuté (v niektorých prípadoch individuálne s nestraníkmi v klube okolo Matoviča - ak by vôbec bol v parlamente). Fico by bol opäť na koni, pretože takáto vládna zostava by nemala dostatočnú silu a razanciu na presadenie dôležitých zákonov, nehovoriac o európskych problémoch.

Existuje teoreticky aj štvrtá alternatíva, Fico a SNS - šanca tu je však veľmi malá, buď sa národniari vôbec nedostanú do parlamentu, alebo s nimi Fico odmietne vládnuť, pretože z "marketingového" hľadiska to smerákov určite neposilní - viď nástenky a pod. z minulej trojkoalície.

Ako pravicový volič sa teda pred zajtrajšími voľbami zamýšľam nad tým, ktorá z troch alternatív je pre budúcnosť krajiny najlepšia. Jednofarebná vláda, brazílsky karneval alebo stredná cesta? Pragmaticky rozmýšľajúc sa mi vidí najschodnejší tretí model, i keď ako pravicový volič sa neviem (a nechcem) stotožniť s premiérom Ficom.

Chcel by som ešte podotknúť, že takáto dvoj či trojkoalícia by bola podstatne iná ako tá s Mečiarom a Slotom. Fico vtedy vedel, že je to dosť bieda, ale nič iné mu neostávalo, jednému dal súdnictvo (ktoré sprznili) a druhému prístup k nástenkám. Fico musel čušať (relatívne), ako o týchto témach čuší aj teraz. Dohoda bola jasná, Mečiar ani Slota nepôjdu do exekutívy, ale dostanú sa ku korytu. V potenciálnej povolebnej koalícii by sa síce Fico musel vzdať diaľnic alebo pôdohospodárstva, podstatné rezorty by si však ponechal, zároveň ale stredopravý koaličný partner by mohol zabezpečiť aspoň akú-takú kontrolu.

Na záver už len prianie, aby sme sa raz dožili toho, že budeme môcť voliť to, čo považujeme za najlepšie, nie to, čo je menšie zlo.

P. S.: Je to len môj názor, s ktorým som sa chcel podeliť. Koniec koncov, uvidíme...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Za megapodvod minidištanc? Rusov možno na olympiáde omilostia

Rusi túžia vypochodovať na záverečný ceremoniál ZOH pod svojou vlajkou, ale ikstý doping im to možno prekazí.

EKONOMIKA

Slovenskí oligarchovia chceli pomôcť, cesta končí v poli

Nedokončený nadjazd na kraji Bratislavy neplánujú dostavať.


Už ste čítali?