Provincia Slovensko

Autor: Matúš Macurák | 5.4.2009 o 11:30 | Karma článku: 7,59 | Prečítané:  1457x

Mnohí ľudia v našej krajine nepripisovali dotlievajúcim prezidentským voľbám veľa dôležitosti. Pristupovali k nim z pozície, že sa zvolením jedného či druhého kandidáta nič zásadné nestane. Slovensko je už dvadsať rokov krajinou demokratickej Európy a iste, nič mimoriadne sa zvolením Ivana Gašparoviča za prezidenta republiky nezmení. Je to však skutočne tak?

Ja však považujem tieto prezidentské voľby v mnohom za kľúčové. Od pádu totalitného režimu Slovensko prežilo dosť turbulentný zápas o vlastnú identitu. Pre mňa boli tieto voľby o tom, či sa Slováci prihlásia k svojej malosti, alebo si zodpovedne vyberú svojho prezidenta. Dva milióny ľudí neprišli voliť, z nich väčšina nepovažovala voľbu za podstatnejšiu ako svoju záhradku.

Slovensko už dvadsať rokov hľadá autoritu, ktorá by bola spoločensky i medzinárodne uznávanou osobnosťou, podobne ako to je v prípade Václava Havla v susednej Českej republike. Iveta Radičová disponuje týmto potenciálom, hoci na skutočnú autoritu si v našej krajine budeme musieť asi ešte počkať.

Som presvedčený, že keby ľudia zvážili agendu, politickú a morálnu minulosť prezidentských kandidátov, tak by voľby dopadli inak. Verím, možno naivne, že Slováci sú slušní ľudia, schopní zhodnotiť situáciu a zodpovedne pristúpiť k jej riešeniu. Tieto prezidentské voľby však ukázali, ako veľmi nám záleží na nás samých. A výsledok je taký, že nám nezáleží. Ako národu nám na nás nezáleží.

Slovensko si po prvýkrát malo možnosť vybrať prezidenta, ktorý nemal pošramotenú minulosť, prezidenta, v prípade ktorého neboli pochybnosti o jeho čestnosti a úprimnosti (ak aj boli, tak potom zanedbateľné; nájsť ideálneho kandidáta/človeka je, zdá sa, nemožné). Som presvedčený, že ak by ľudia úprimne zvážili hodnoty, ktoré kandidáti ponúkali, a nevolili by podľa ich nominácie a politického zázemia, tak by sa prezidentkou stala Iveta Radičová.

Radičová nebola ani pre mňa ideálnou kandidátkou. Vo viacerých oblastiach bola pre mňa liberálna. Ale bola slušným protipólom bezcharakternej agende „nestraníckeho“ Gašparoviča. Nie som sympatizantom ani jednej z parlamentných strán, ale Radičová je v mojich očiach slušnou, vzdelanou a inteligentnou ženou, ktorá by bola reprezentatívnou a zodpovednou prezidentkou s vlastným názorom. O tom som presvedčený. Tieto prezidentské voľby neboli o voľbe menšieho zla.

Slovensko sa však ukázalo ako krajina malých ľudí. Gašparovič „obhájil“ svoj post s podporou ani nie tridsiatich percent oprávnených voličov. Keď vezmeme do úvahy rádovo štyridsaťpercentnú podporu SMERu a desaťpercentnú podporu SNS, znamená to, že Gašparoviča polovica z týchto voličov nepodporila. Možno toto považovať za úspech? Čím prezidentom je Ivan Gašparovič? Mojím určite nie. Môj hlas Gašparovič nedostal ani v minulých, ani v terajších voľbách, a preto ho za svojho prezidenta nepovažujem. Vnímam ho ako chudáka s chimerickou politickou kariérou a pätolízačskými spôsobmi, ktorého podporuje populista Fico a „prvý Slovák“ Slota, ktorý, podobne ako Gašparovič, neovláda okrem slušných spôsobov ani len spisovnú slovenčinu.

Slováci zase raz ohli chrbát podľa hesla „Radšej nič nerobme, aby sme nič nepokazili, veď nám v podstate nič nechýba“. Mohli sme si vybrať prezidenta, ktorý by bol hrdým a reprezentatívnym prvým občanom. Miesto toho sme sa prihlásili k svojej provinčnosti a malosti a ukázali sme, že nie sme zodpovednými občanmi, ale poddanými, na ktorých sa nedá inak, iba bičom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Ľudia budú opäť pochodovať za slušné Slovensko

Protesty organizuje občianska iniciatíva.

Stĺpček Osmelené

Zomrel mi otec. A ešte predtým nás šarlatán obral o tisíce

Dokument Obchod so zdravím odráža iba zlomok reality.

DOMOV

Minúta po minúte: Ľudia budú opäť pochodovať za slušné Slovensko

Protesty organizuje občianska iniciatíva.


Už ste čítali?