Profil absolventa bakalárskeho štúdia

Autor: Matúš Macurák | 26.1.2008 o 8:00 | Karma článku: 8,29 | Prečítané:  3021x

Asi nebudem ďaleko od pravdy, ak poviem, že gramotnosť mnohých mladých ľudí v tejto krajine je podpriemerná. Inak tomu nie je ani na akademickej pôde. Poučený skúsenosťou a pravdou, že si treba dávať dosiahnuteľné ciele, som sa odhodlal vytvoriť nasledovný alternatívny profil absolventa bakalárskeho štúdia v odbore slovenský jazyk a literatúra.

Denné bakalárske štúdium

­­Študijný odbor • slovenský jazyk a literatúra

Bakalársky študijný program - SJLb - slovenský jazyk a literatúra

 

Uplatnenie absolventov

 

Absolvent ovláda slovenský jazyk v jeho ústnej, ba aj písomnej podobe na podklade terminologickej sústavy deskriptívnej a explanačnej lingvistiky. Rozsah znalostí zahŕňa náročné gramatické javy, ako sú písanie v nominatívne plurálu adjektív a adjektívnych tvarov; ovláda písanie čiarok pred spojkami a spájacími výrazmi, ako že, aby, ale, lebo, ktorý a i.; orientuje sa v sémantických rozdieloch medzi príslovkami nato, resp. potom a spojeniami na to a po tom; rozlišuje predložky s a z; vie vytvoriť vetu, dokonca i súvetie, a to gramaticky správne, pričom pri zložitejších konštrukciách sa nenechá zmiasť a nezabúda na podmet a predikát; samostatne používa prepozície v správnych predložkových slovných spojeniach. Obsah literárnej časti je čisto teoreticky zameraný na získanie odborných vedomostí z teórie a dejín literatúry a z literárnej kritiky. Forma povinne výberových a výberových predmetov niekedy zvykne rozšíriť odborný rozhľad zo všeobecnej jazykovedy, teórie umeleckého textu, českého jazyka a literatúry a pod.

 

Vymedzenie oblastí uplatnenia absolventa:

 

Absolventi sú pripravovaní na povolania, ktoré vyžadujú profesionálne zaobchádzanie so slovenským jazykom, a to i v písomnej forme. Zabezpečujú reprodukciu akej-takej výučby, kultivácie a výskumu slovenského jazyka a literatúry a uplatňujú sa aj v oblastiach komunálnych prác, v ktorých je odborná znalosť slovenského jazyka v spätosti s ich komunikačným a kultúrnym okolím predpokladom kvalifikovanej činnosti. Získa úplné prvostupňové vysokoškolské vzdelanie v odbore slovenský jazyk a literatúra.

 

Podmienky na prijatie:

 

Prijímacie konanie pozostáva z dvoch kôl, ktoré preveria spôsobilosť uchádzačov tvorivo pracovať na akademickej pôde. Predmetom prvého kola prijímacích skúšok je diktát z kníh pre piatyšiesty ročník základných škôl zameraný na vybrané slová a ohýbanie slov (pozn. diktát nebude obsahovať náročné gramatické javy, ako sú čiarky, preto ho budú tvoriť len jednoduché vety, nie súvetia). Do druhého kola prijímacích skúšok postúpia uchádzači, ktorí v prvom kole získajú počet bodov v rozpätí jeden až dvadsať (vrátane), pričom jeden bod získavajú za jednu gramatickú chybu. Predmetom druhého kola prijímacích skúšok bude diktát z kníh pre siedmydeviaty ročník základných škôl zameraný na problémové gramatické javy, ako sú čiarky v súvetiach, predložkové väzby, skloňovanie a časovanie slov, písanie veľkých písmen v slovách vo vnútri vety a pod. Súčasťou druhého kola prijímacích skúšok bude aj esej v rozsahu päťdesiatsedemdesiat slov na tému, ktorú uchádzačom s dostatočným časovým predstihom pošle študijné oddelenie fakulty.

 

Príklad na diktát v prvom, resp. druhom kole prijímacích pohovorov:

 

Prvé kolo:

Dunčo je priviazaný na reťazi. Jeho búda stojí na zemi pri hrdzavom plote. Včera si na ňom poranil obe labky. Vytieklo mu z nich mnoho krvi. Viktorka ho láskavo hladila oboma rukami.

Poľovníkov pisk sa rozliehal ďaleko. Vyžla sa k nemu zaraz rozbehla. Radostne zavyla. Cestou ju sledoval výr. Pytliak si zavil hlavu do šatky. Chcel uloviť rybu. Vodný vír mu stiahol udicu do vody.

 

 

Druhé kolo:

Psi Dunčovia sú priviazaní na reťazi. Ich búda stojí na zemi, čo je pri hrdzavom plote. Včera si na ňom poranili obidve zadné končatiny. Vytieklo im z nich mnoho prúdov krvi. Viktorkina kamarátka ich láskavo hladila svojimi piatimi prstami.

Poľovníkov pysk klesol na stôl. Po tom sa vyžla rozbehla von. Radostne zavyla za Vila. Cestou ju sledovali výry. Pytliak si zavyl: „Hlavu do šatky!" Chcel uloviť tri ryby. Vodný vír mu stiahol udicu, ktorú držal v pravici, do vody.

 

Pozn.: V texte sú použité časti z publikácie: Informácia o štúdiu v kreditovom systéme (FF PU, 2007).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo musí Kiska vysvetľovať a kto je kto vo video kauze

Vysvetlenie žiadajú opoziční lídri.

Dobré ráno

Dobré ráno: Opozícia by mohla poskladať vládu aj bez PS/Spolu

Liberáli a konzervatívci. Čo sa môže stať po voľbách.

Komentár Zuzany Kepplovej

Kiska by mal povedať, že takto nie

Partnerom exprezidentova minulosť prekáža.


Už ste čítali?